
Отговор на въпросите, какво представляват понятията „Син растеж“ и „Синя икономика“ и къде се нарежда страната ни по отношение въвеждането на иновации в областта, дава в интервю за радио „Фокус“ Борислав Френчев – ръководител на проект за подобряване на екологията в район „Аспарухово“, Белослав, Аксаково.
Фокус: Г-н Френчев, работите по проект за подобряване екологията в район „Аспарухово“, Белослав, Аксаково. Разкажете ни повече за инициативите, които са включени в проекта?
Борислав Френчев: В рамките на проекта се разработват решения и маркетингов план за подобряване на икономическите и екологичните показатели на местната икономика в район „Аспарухово“-Варна, Белослав и Аксаково, които са създали обща Местна инициативна рибарска група (МИРГ). Тези са опорните пунктове за развитие на „Син растеж“ и „Синя икономика“.
Анализът на местния „Син растеж“ или използването на неразработения потенциал на морето и брега, за създаване на работни места и икономически подем на крайбрежните райони, цели подобряване на конкурентоспособността, ефективно използване на ресурсите, създаване на нови работни места и източници на растеж, като в същото време ще се положат повече усилия за опазване на биологичното разнообразие, морската среда и крайбрежните екосистеми.
Фокус: А какво е свършено към момента в рамките на проекта?
Борислав Френчев: По дейностите на финалната права е готов единият от продуктите по проекта, а именно „Социологическо изследване и изработване на маркетингов план за развитие свързан със синият растеж“. Към момента се изработва и наръчник, и се създава онлайн платформа за „Син растеж“. Продуктите ще бъдат предоставени на общините на територията на МИРГ за постигане на устойчиво местно развитие и изработване на стратегия или отраслови стратегии, чрез „Син растеж“ и „Синя икономика“.
Искам да отбележа нещо важно. Проектът, насочен за Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Варна, район Аспарухово-Белослав-Аксаково“, е по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г., “Наука, иновации, история и устойчивост – предпоставки за висок икономически „Син растеж“”. Финансирането е спечелено от сдружение „Център за устойчиво социално развитие“. Той представлява изследване, реализиране на иновативни стратегии и популяризиране на потенциала на „Синия растеж“ и „Синята икономика“ на територията на МИРГ „Варна, район Аспарухово – Белослав – Аксаково“.
Фокус: Какво обаче представлява „Син растеж“ и „Синя икономика“?
Борислав Френчев: Синият растеж е дългосрочна стратегия за подкрепа на устойчивия растеж в секторите на морските дейности и корабоплаването, като цяло. Знаете, че сладката вода на Земята не е неизчерпаем ресурс. Допълнително – изсичането на горите, пресушаването на блатата лишава бъдещите поколения от ползите, които те предоставят. Именно такава инициатива е и Синият растеж, за използването на неразработеният потенциал на Световния океан, включително и на крайбрежията, за създаване на работни места и същевременно за създаване на икономически растеж.
От своя страна Синята икономика е икономиката на крайбрежието и морето. Именно тя обобщава и обединява всички сектори, които са свързани с тези направления.
Отделните сектори на Синята икономика са както независими, така са и взаимнозависими. Говорим за пристанища, пътища, разпределителни мрежи, по-добрата комуникация и именно тази икономика трябва да е устойчива и да отчита потенциалните екологични рискове, предвид крехкостта на самата морска среда.
Това са основните моменти в двете понятия. Така или иначе това са общоевропейски принципи и политики на спазване, които вече навлизат и в България и биха довели до подобряване на бизнес средата, икономиката и екологията.
Фокус: Къде се нарежда България?
Борислав Френчев: Ако трябва да преценя аз, от моя гледна точка, то България е някъде по средата. Защо? Защото в хода на проекта, за който говорих, когато започнах работа по него бях поканил специалисти от различни научни организации да участват в конференции и семинари. От научна гледна точка, това което трябва да се направи е изпълнено. Проблемът е практическото прилагане на това, което е постигнато като научна и иновативна разработка.
Може би там е проблемът при нас, че трябва да ускоряваме и възприемаме тези процеси, както и новостите в науката и да ги прилагаме в реалност. Това всъщност предстои тепърва пред нас и ще бъда радостен ако нашият проект допринесе затова.