Щурвал за аварийно управление на десантен кораб, проект 106К

Малък десантен кораб – минен заградител проект 106К (бордови № 703) се завръща в пункта за базиране Атия на Военноморска база Бургас.

Щурвалът за аварийно управление на малък десантен кораб – минен заградител, проект 106К (NATO клас: VYDRA), е единственият морски аксесоар, заемащ видно място в кабинета на настоящия министър-председател Бойко Борисов. Сувенирът му бе връчен от командващия ВМС контраадмирал Пламен Манушев при посещението на премиера с тогавашния военен министър Николай Младенов във Военноморска база Варна с пожеланието здраво да държи кормилото на държавното управление. Аксесоарът сериозно затрудни охраната на премиера, която така и не можа да го побере в багажник на автомобилите от ескорта и трябваше да бъде качен върху тавана на една от тях, а бодигардовете го придържаха с ръце през отворените прозорци.

Този щурвал е близък до класическите екземпляри и наистина е морски аксесоар с много висока колекционерска стойност. За сравнение поместваме и щурвали на други български военни кораби.
По-важното обаче е, че един щурвал за аварийно управление на малък десантен кораб – минен заградител, проект 106К, от една година е сред попълненията на фонда на Военноморския музей във Варна. На 3 август 2010 г. ние ви информирахме за това. (3 август 2010 г. Откриха обновената външна експозиция на Военноморския музей).
Този щурвал принадлежи на малък десантен кораб проект 106К, спуснат на вода през 1971 г. в град Русе, приет на въоръжение в ВМС на 2 март 1972 г. и базиран във Военноморска база Бургас. След 37 години вярна служба на 13 юни 2008 г. с военен ритуал тържествено бе спуснат военноморския му флаг и корабът бе изведен от състава на Военноморските сили на България.

Kорабите от този тип са построени в корабостроителниците в Русе и Бургас по съветски проект. Първият кораб от серията е приет в състава на Военноморска база Бургас през 1967 г.
– водоизместване –  стандартно: 498,87 т; пълно: 608,87 т;
– дължина – 54,54;
– широчина – 7,7 м; след преоборудване в минен заградител – 9,7 м;
– газене – 1,76 м на носа, 2,8 м на кърмата.

Имат по два дизелови двигателя с обща мощност 600 к.с. и два винта в дюзи. Скорост – 10,5 възла. Район на действие 1900 мили при скорост 10 възла. Автономност – 8 денонощия. Екипажът е от 20 души (3 офицери, 8 старшини, 9 матроси).
Всеки от тях може да превозва до три средни или леки танка с общо тегло 108 тона и друга техника в зависимост от останалото място, както и 176 пехотинеца със снаряжението им.

Въоръжение: два броя 14,5 мм сдвоена картечница. През 80-те години на ХХ век на няколко десантни кораба от този проект са монтирани по една двустволна 23 мм зенитна установка ЗУ-23 пред ходовата рубка.

В мирновременния състав на Дивизиона десантни кораби и на мобилизационната десантна бригада на Военноморска база Бургас до 1989 г. са включени общо 23 бр. от този тип. 14 от тях се поддържат от Параходство „Български морски флот” – Варна, като мобилизационен резерв. След 1989 г. (м. юли 2001 г.) два от корабите са предадени на Грузия. През периода 1994 – 2005 г. 16 кораба са бракувани, разоръжени и продадени за скрап. Останалите действащи кораби в състава на ВМБ Бургас кораби проект 106К са преоборудвани с възможности да изпълняват задачи и като минни заградители. Товарят до 82 бр. мини. Последователно и те са изведени от строя. Понастоящем във Военноморска база Бургас има само един кораб от проект 106К, който е и минен заградител.
МОРСКИ ВЕСТНИК
Снимки архив МОРСКИ ВЕСТНИК