На Никулден стават чудеса – поверия и традиции

На 6 декември отбелязваме Никулден. Св. Николай Мирликийски е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Той е покровител на моретата, моряците и рибарите. Затова по традиция на трапезата на празника трябва да има риба, най-често шаран.

Голяма част от официалните прояви тази година обаче са отменени заради COVID-19. 

От къде обаче води началото си този толкова популярен празник, как се празнува той, какво е общото между рибари, моряци и банкери, как е повлиял Никулден на празнуването на Коледа и дори на цялата европейска култура?

На този ден се почита паметта на Николай Мирликийски.Чудотворец (Свети Никола), който според легендите закриля моряците по време на бури и трудности в морето. Той е реална личност и е живял през III век в Ликия. За разлика от други хора, провъзгласени за светци, той е живял охолно, разполагал е с голямо богатство и според писанията е дарявал голяма част от него на нуждаещите се.

Никулден през 2020 г. със сигурност ще е различен, след като редица празнични прояви бяха отменени, а събиранията на много хора са ограничени, заради усложнената епидемиологична обстановка в страната. Всъщност обаче големите масови прояви и без това не са в духа на този празник. Той по-скоро е семеен и на него по традиция се канят роднини и приятели, събира се цялото семейство и трапезата не се прибира цял ден. Затова и на практика няма голямо противоречие между ограниченията за събиране на много хора и празнуването на Никулден.

Сред празничните ястия на този ден задължително е шаранът, както и разнообразни постни храни, тъй като сме в разгара на постите. Това може да включва сарми, боб, чушки, царевица, жито, както и украсени обредни хлябове, като последните имат не по-малко значение от шарана. Тази риба пък заема централно място, заради преданието, че Свети Никола е използвал именно шаран, за да запуши дупката в потъващ кораб и по този начин да спаси моряците.