Минимодел на съветска подводница (проект 633) на Михаил Аврамов

Михаил Аврамов

Всеки, който познава Михаил Аврамов – един от българските моряци, оцелели след атентата срещу френския танкер „Лимбург” (6 октомври 2002 г.), знае и за неговото хоби. От отпадъчни материали – бракувани корабни резервни части, прави уникални морски сувенири, които вече украсяват офиси на корабни компании на няколко континента. В поредица от публикации ще ви запознаем с част от богатата колекция на моряка Михаил Аврамов.

Първият от представените сувенири се събира върху една човешка длан. Това е минимодел на съветска подводница, проект 633, изработена от монолитен бронз. Използвано е парче от бракуван корабен фланец. Минимоделът е изработен при плаване в Индийския океан, по време на преходите между Персийския залив, Южна Корея и Япония. Михаил Аврамов не е използвал снимки, чертежи, рисунки или каквото и да е друго помощно пособие при изработването на минимодела. Не е било и необходимо. Военната си служба той отбива като старши моторист на небезизвестната българска подводница „Слава”. Познава добре подводницата и отвътре, и отвън – бил е в екипажа й по време на ремонт в КРЗ „Флотски арсенал”. Затова не е използвал и измервателни инструменти, работи само „на око”.

Минимоделът на „Слава” заема полагащото му се място в богатата колекция от собственоръчно изработени морски сувенири на Михаил Аврамов.

Не може да се отрече, че е успял да стилизира външността на подводницата в една симпатична миниатюра, която веднага привлича погледа и на посветения, и на непосветения в моряклъка зрител. Уловен е силуетът на „Слава”, ходовата рубка, отворите на „лекия корпус” и за торпедните апарати, гребните винтове, кърмовия люк, хоризонталните и вертикалните рули, хидроакустическата станция.

Минимоделът на съветската подводница проект 633 е уникат, създаден с помощта на една пила и с много търпение и вдъхновение. На шега, Михаил Аврамов споделя, че това е най-доброто му „лекарство” срещу „желязната болест”, която често „заразява” моряците по време на продължителните плавания и откъснатост от брега и от близките хора. Можем само да допълним, че това не е панацея, а „лекарство” само за тези моряци, които имат талант, въображение и сръчни ръце. И не на последно място: много обичат своята професия.
МВ

Минимоделът на „Слава” преди да бъде монтиран върху специално изработената за него поставка.
Минимоделът, поглед от левия борд.