Модел на парахода “България – II”

Моделът на парахода “България”, който представяме, е притежание на фирмата „Варна Шипинг енд Трейдинг”. Изработен е по поръчка на изпълнителния директор к.д.п. Веселин Генов от корабомоделиста Данаил Тодоров. 

П/х “България” (ІІ)
След Втората световна война морското ни търговско корабоплаване започва от нулата, тъй като всичките плавателни съдове на Българското търговско параходно дружество са потопени. Няколко десетки гемии обслужват единствено крайбрежното плаване.

С постановление на Министерския съвет от 25.01.1946 г. е взето решение за закупуване на кораби за морското ни корабоплаване. Сумата отпусната за тази цел е в размер на около 3 млн. долара. На 22 април 1946 г. седемчленна комисия отпътува за Швеция, за да закупи първите плавателни съдове за възстановяване на морското ни корабоплаване. В търсене на добри оферти членове на комисията пътуват и до съседна Норвегия.

В нейната столица Осло на 5 юли 1946 г. е сключен договор с норвежка фирма за кораба “Виндеген”, предназначен за превоз на масови товари. Той е преименуван на “България”. Построен е в Съндърланд – Англия през 1945 г. по чертежи, одобрени от английското адмиралтейство. Затова при строежа му са направени редица изменения, които подобряват неговите мореходни качества. Договорената цена е 1 262 000 долара. Техническите характеристики на параход “България” са: товароподемност – 7 350 тона, БРТ – 4191 тона, НРТ – 2262 тона, парна машина с мощност 2074 к.с., скорост 11.50 възла, дължина – 122 м, ширина – 17.10 м, височина – 10.50 м, газене – 7.02 м.

Тъй като е вече отдаден под наем за една година преговорите се водят без комисията да може да извърши оглед на кораба. Въпреки това тя поема риска да сключи договор със собствениците. Приемането на параход “България” се извършва през юни 1947 г., когато приключва едногодишното му плаване до Южна Америка. Вдигането на флага се състои на 1.07.1947 г. в гр. Трондхайм – Норвегия, а кръстник става министърът Попзлатев. Негов първи капитан е Димитър Фурнаджиев и главен механик Иван Златарев.

Същата година той достига до съветското пристанище Архангелск. В този рейс “България” е първият български кораб, пресякъл Полярния кръг и посетил Финландия. През 30-годишната му експлоатация е използван предимно за превоз на съветски товари за България от пристанища в Черно, Балтийско и Северно море. Плава и по направление към западноевропейски пристанища. През 1976 г. е бракуван.

Корабът е награден с ордени “Народен орден на труда” – златен (Указ № 534/1951 г.) и “Червено знаме на труда” (Указ № 348/1963 г.)