Торпедният катер в Тутракан

Торпеден катер проект 123 К, издигнат на постамент в Тутракан преди 45 години.

Преди 25 години един от торпедните катери (проект 123К) на Военноморския флот (ВМФ) на България е поставен на постамент за вечни времена в гр. Тутракан. Там, на брега на голямата река Дунав, той е издигнат в знак на „Вечната и нерушима дружба между двата братски народа – руският и българският, и е нов символ на тази дружба“, както посочват в речите си ръководните фактори на държавата, присъствали на това тържество, състояло се на 4 септември 1984 г.
Защо именно в Тутракан? За да изясним този въпрос, ще се върнем назад във времето, за да си припомним политическите събития от месец септември 1944 г. Часове остават до 5 септември, когато СССР ще обяви война на нашата страна, а съветската армия е струпана на границата между Румъния и България.

Денят е 4 септември и сутринта на пристанището в Тутракан акостира съветският бронекатер № 214 с командир на бригадата Керченски бронекатери капитан III ранг Павел Державин. Целта на посещението е снабдяването с храна на съветските военни поделения, разположени на отсрещния румънски бряг. Гостите са посрещнати твърде радушно от началника на пристанището, коменданта на града и кмета Кирил Захариев. Събраните хранителни продукти са натоварени на катера и по-късно са предоставени на съветските воини.

Торпеден катер проект 123К на постамент в района на някогашната бригада “леки сили” на ВМС в Созопол. Този катер вече не съществува.

След 40 години това събитие е отбелязано с изграждането на Паметника- катер, който е открит на тържествен митинг, посветен на 40-ата годишнина от „Победата на социалистическата революция“ на 4 септември 1984 г.
Решението за издигането на такъв паметник „в знак на признателност към нашите освободители“ е взето на заседание на Общинския комитет на БКП в Тутракан. Ръководител и организатор по реализирането на паметника е тогавашният първи секретар на Градския комитет на БКП в Тутракан Василка Ганева. Поставянето на същия руски бронекатер, е разбира се, невъзможно, затова е получен български торпеден катер от Военноморския флот.

НИНА БОГДАНОВА
Снимките на катера в Тутракан са осигурени със съдействието на Общинския исторически музей в дунавския град.

БЕЛЕЖКА НА ГЛАВНИЯ РЕДАКТОР
В Тутракан стои на постамент торпедният катер, изведен от състава на тогавашната 10-а бригада ракетни и торпедни катери в Созопол. Този катер е бил предназначен за поставяне на постамент пред Военноморския музей във Варна. Инициативата на тогавашния първи секретар на Градския комитет на БКП в Тутракан Василка Ганева обаче кара командващия ВМФ адмирал Васил Янакиев да промени решението си и катерът е транспортиран до Тутракан. На следващата година пред Военноморския музей във Варна е поставен друг катер от същия проект, в чест на 40-годишнината от победата над фашистка Германия. Тъй като в Созопол вече нямало такива изведени от строя плавателни съдове, докарали един чак от Видин, където пък е бил в състава на тогавашния граничен дивизион, но след службата му във ВМФ. Както се казва в такива случаи – целта оправдава средствата.

Торпедните катери проект 123К („Комсомолец”) в българския ВМФ са серия от осем бойни единици, построени в СССР през периода 1949 – 1953 г., и пристигат у нас през 1958 г. Изведени са от строя през 1985 г., като част от тях продължават службата си във Видин. Този торпеден катер освен всичко е и рекордьор – издигнат е на три постамента, като третият е в Созопол, в района на бригадата, която е разформирана през 2005 г. Този катер на постамент преди няколко години безсрамно бе нарязан на парчета и предаден за вторични суровини, но едва ли целта е оправдала средствата… Парадоксално е, но е факт, че край Созопол се поддържа паметникът на загиналите съветски подводничари, а паметникът на българските катерници, служили няколко десетилетия тук, бе ликвидиран, при това докато територията на поделението е собственост на Министерството на отбраната.
АТАНАС ПАНАЙОТОВ