Излязоха резултатите на водата след аварията на тръбата във Варненското езеро

Излязоха резултатите от проверката от аварията по тръбопровода във Варненско езеро. Анализът на водната проба показва завишени показатели за органично замърсяване. РИОСВ-Варна и Басейнова дирекция-Черноморски район на 25 янураи провериха сигнал, постъпил от Община Варна за констатирани аномални показания в приборите отчитащи налягане и дебит при работа на помпените агрегати на КПС-Аспарухово.

От екониспекцията е взета една проба от точката на заустване на механично пречистените отпадъчни води на Канално-помпена станция (КПС) „Аспарухово. Получените резултати показват, че има превишения на нормата. За извършеното нарушение от ВиК оператора регионалната инспекция ще предприеме административно наказателни действия съгласно екологичното законодателство, съобщават от РИОСВ-Варна.

По заявка на БДЧР същия ден бе взета една водна проба от Варненско езеро в близост до попената станция.

От анализираните основни физико-химични елементи за качество, се констатира добро състояние, съгласно класификационната система за оценка на екологичното състояние, регламентирана с Наредба № Н-4/2012г. за характеризиране на повърхностните води, по следните показатели: pH, разтворен кислород, БПК5, азот нитратен и общ азот.

Останалите измерени показатели отговарят на нормите за умерено състояние на водите: азот амониев (0,42 mg/l при норма 0,3 mg/l), азот нитритен (0,117 mg/l при норма 0,06 mg/l), ортофосфати като фосфор (0,086 mg/l при норма 0,06 mg/l) и общ фосфор (0,100 mg/l при норма 0,075 mg/l).

Резултатите от анализа на водната проба от 25 януари показват завишаване на концентрациите на биогенни вещества, сравнени с провеждания ежемесечен мониторинг на Варненско езеро в близко разположените пунктове: „Варненско езеро – изток“ и „Варненско езеро – Канал нов“.

БДЧР в рамките на компетенциите си продължава да проследява състоянието на водите във Варненско езеро чрез провеждане на планирания национален мониторинг и възложен допълнителен ежемесечен мониторинг по основни физико-химични показатели в най-близко разположените пунктове.

Източник: БНР