Франгенско плато

Франгенското плато е плато в Североизточна България, Източната Дунавска равнина, области Добрич (най-северната и североизточната му част) и Варна (останалата част).

Франгенското плато се издига в източната част на Източната Дунавска равнина, като на юг и изток се спуска стръмно към Черно море и Варненската низина. На североизток и север склоновете му се спускат плавно към долината на Батова река, която го отделя от Добруджанското плато. Тези склонове са прорязани от дълбоките долини на десните притоци на Батова река, която извира от най-западната част на платото. Южните и особено източните му стръмни склонове са терасирани от активни свлачища.

Платото е с размери около 10-12 км (север-юг) на около 30 км (запад-изток), площ около 370 km/-2 [2]. Максималната му височина според векторна топографска карта на България е кота Трънето – 377.8 м, която се намира в западната му част, между селата Баново и Просечен, където надморската височина надминава 370 м. Платото е изградено от сарматски черупчести варовици и пясъчници. По склоновете му има множество карстови извори.