
Представяме ви Морска (портоланна) карта на Черно море, 1559 г.,
от Диoго Хомем. По мнението на специалистите, това е една от най-красивите и същевременно информативни карти за Черно море. Ще припомним на нашите читатели, че тя бе подбрана и публикувана най-напред от редакцията на „Морски вестник” като основно изображение на годишен календар „Дар за нашите читатели”. Оригиналът се съхранява във Френската национална библиотека – Париж. Ето каква е нейната история:
Диого Хомем (ок. 1500-1576) е син на Лопо Хомем, официалният географ на краля на Португалия. Изпратен в изгнание, след 1545 г. пребивава в Лондон, а по-късно се премества във Венеция. От него до нас са достигнали 12 атласа и 11 самостоятелни карти.

Представената тук карта очертава бреговете на Черно, Мраморно и Азовско море. В средата на Черно море е поставена задължителната централна роза на ветровете с 32 посоки на вятъра. Неотдавна благодарение на това изображение, Община Поморие по инициатива на кмета инж. Петър Златанов възстанови т.н. „Поморийска роза на ветровете“, за което информирахме нашите читатели. На българска територия е разположен голям надпис „Запад“ (Occidens). Нанесени са 23 български пристанища. На тази портоланна карта са отбелязани добруджанските пристанища Carbona (Балчик), Gauarna (Каварна), Chaliacra (Калиакра), Losilosicho (Шабла), Pagala (Мангалия), Costanca (Констанца), Zanauarda (Черна вода), Groxia (Истрия) и Proslauica (средновековния български град Малък Преслав, все още нелокализиран). Варненският залив е очертан с ясно изразени брегове, заедно с устието на р. Провадийска. Несебър (Mesembre) и заливът са представени с най-точните си изображения. Градът е изписан (но вече не в червено) успоредно на тогавашния полуостров, а в пристанището е отбелязана плитчина (скала), която е известна чрез текст от втората четвърт на XV в. С червен цвят са изписани имената на Созопол, Варна, Калиакра, Занаварда (Черна вода) и Ликостомо. Червеният цвят приозначаването на пристанище показва, че то е важно, значимо и с особен статут.
Впрочем, днешните морски специалисти твърдят, че с малка подготовка може да се плава в Черно море и по тази „най-изящна карта на Черноморието”.
Анонимен венециански портолан (ХVІ в.):
„От Созопол до Месиври [Несебър] са 18 мили. Месиври е град и пристанище и [има] пясъчен рейд. Корабите се обръщат към града към запада. От Месиври до Ахило [Поморие] са 14 мили. Ахило е град и добро пристанище и има солници.
От Месиври [Несебър] до Варна са 100 мили по картата от североизток към изток. От Месиври до нос Лемано [Емине] по картата от североизток към изток са 30 мили. От Лемано до Визе [устието на Камчия] са 15 мили. От Визе до Мавро Моло [Черни нос] са 15 мили. От Мавро Моло до Галата са 10 мили. От Росито [при Карантината] до Варна от запад на изток са 6 мили. Варна е град и до Кагиакара [Калиакра] са 50 мили. От Варна до Катричи [Кестрич] от североизток на югозапад са 10 мили.”
До 30 септември 2010 картата – част от постоянна експозиция от най-значимите карти на Черно море в х.к. „Магнолиите” в Приморско, може да бъде видяна в т.н. Атриум на хотела, който през този сезон се радва на изключителна посещаемост. Специално за многобройните френски гости на хотел „Магнолиите” и АЛБЕНА ние за първи път ще покажем как е изглеждало западното Черноморско крайбрежие (отбелязано с Occidens) през погледа на португалските мореплаватели преди половин хилядолетие.
В съответствие с картографската традиция по това време надписите се четат по посока юг т.е. картата е южно ориентирана. На нея са отбелязани и опасни за корабоплаването места, острови, някои от които днес не съществуват.