
Да бъде променена методиката за оценка на висшите училища, използвана при изработването на Националната карта за висшето образование, предлагат от ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“.
Това каза деканът на факултет „Навигационен: във ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“ доц. Недко Димитров в интервю за Радио Варна.
На 1 юли във ВВМУ се организира Кръгла маса на тема „Проблеми на морското образование в контекста на Националната карта на висшето образование в Република България“.
Повод за дискусията е, че в предложения документ не се отчита реалната реализация на българските морски офицери в глобалната морска индустрия. Техните професии – „Корабоводене“, „Корабни машини и механизми“ и „Електрообзавеждане на кораба“, са оценени като професии със слаба реализация и ниска степен на интерес и не се отчита действителния принос на българските морски офицери към националната икономика.
По думите на доц. Димитров критериите в методиката, разработена от МОН, която помага за формиране на визия за състоянието на образованието в национален мащаб, реализацията на студентите и атрактивността на специалностите, работят с обратен знак за Морското училище, тъй като повечето от завършилите плават под чужд флаг или работят за чуждестранни фирми. По оценки, извършени от Националната карта, ние сме класирани на последно място по привлекателност и реализация, което обективно не е така, каза той, като посочи, че проблемът произтича от това, че се отчитат данните за платени осигуровки от моряците в Националния осигурителен институт, а не се ползва регистърът на Агенцията по заетостта.
Според него това разминаване е определящо и за финансирането на ВУЗ-а.
Ние подкрепяме усилията на МОН за реализиране на политики за развитие на профила на териториалната структура на висшето образование, но сме заинтересувани да сме в добра позиция, за да можем да получим средствата за образование, които да са адекватни на усилията, които полагаме, категоричен е Доц. Недко Димитров.