
Техническият доклад „Конкретни дейности на Местните инициативни рибарски групи и подкрепа за запазване на биологичното разнообразие и възстановяване на морските и сладководните екосистеми“ е изготвен от Звеното за подкрепа на FARNET (Еропейската мрежа на рибарските райони) през февруари 2021 г.
През месец юли 2020 г. Европейската мрежа на рибарските райони FARNET проведе проучване за това, как Местните инициативни рибарски групи в ЕС допринасят за целите, поставени в Европейския зелен пакт. В резултат на проучването са идентифицирани 1 167 операции, реализирани от МИРГ, които са в съответствие с приоритетите на Европейския зелен пакт, вкл. операции, насочени към опазване и възстановяване на биологичното разнообразието на местно ниво. Докладът има за цел да повиши разбирането за приноса на Местните инициативни рибарски групи (МИРГ) за постигане на целите на Стратегията за биологичното разнообразие до 2030 г. Всяка МИРГ, финансирана от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР), прилага собствена Стратегия за местно развитие, като част от подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР).
Настоящият доклад поставя фокус върху работата на пет Местни инициативни рибарски групи в ЕС, представяйки местните особености в рибарската територия на всяка МИРГ и разглеждайки по-отблизо някои от операциите в областта на опазването и възстановяването на биологичното разнообразие в своя район, които те са предприели.

В доклада са представени накратко 20 операции, предприети от МИРГ, както и ключовите уроци, които могат да бъдат извлечени от трудностите и успехите на МИРГ.
- МИРГ „Острови Каланки“ – Франция
Районът на МИРГ „Острови Каланки“ във Франция включва два национални парка с висока степен на опазване на природата. Местната инициативна рибарска група (МИРГ) успява да насърчи сътрудничеството между рибарите и природозащитниците чрез общото им членство в органа за вземане на решения на МИРГ. Сътрудничеството с науката се осъществява чрез научни изследвания, които довеждат до иновативни подходи за опазване на местното биоразнообразие, като се изисква допълнително финансиране за пълното им прилагане.
- МИРГ „Мурсия“ – Испания
В Испания МИРГ „Мурсия“ обхваща район с изключително морско биоразнообразие, богатите „подводни ливади“ от морски треви Посидония и най-голямата солена лагуна в Европа.МИРГ работи за развитие на активно сътрудничество на всички нива:
- включване на рибарите директно в управлението на морския резерват;
- включване на местната общност в образователни дейности по плажовете;
- включване на екологична неправителствена организация в наблюдението на чувствителни видове и дейности за повишаване на осведомеността.
- МИРГ „Източна Финландия“ – Финландия
На територията на МИРГ „Източна Финландия“ е разположено езерото Сайма – най-голямото езеро във Финландия и четвъртото по големина естествено сладководно езеро в Европа. МИРГ има за цел да развие местния риболов чрез насърчаване използването на подценените рибни запаси, като същевременно подобрява условията на околната среда и защитава застрашените видове. МИРГ „Източна Финландия“ се възприема като неутрален
участник, който може да ангажира съответните заинтересовани страни, включително рибари, преработватели, изследователи, природозащитници и собственици на водоеми.
- МИРГ „Мондего Мар“ – Португалия
В Португалия МИРГ „Мондего Мар“ обхваща устието на река Мондего, която играе важна роля за екологичната стойност и за икономическата дейност на територията на Местната инициативна рибарска група. Разработвайки своята Стратегия за ВОМР МИРГ „Мондего Мар“ се възползва от възможностите за финансиране от три различни европейски фонда. Местната инициативна рибарска група обаче е много повече отпосредник за осигуряване на финансиране за района и местните общности: основни елементи на Стратегията за ВОМР на МИРГ са активното обхващане и ангажиране на местната общност и мобилизиране на изследователи за намеране на решения на местните проблеми.
- МИРГ „Моренка“ – Полша
МИРГ „Моренка“ в Полша оперира в рибарски район във вътрешността на страната, който обхваща гората Тухола – една от най-големите борови гори в Полша и дом на много уникални животински и растителни видове. През 2010 г. гората Тухола става биосферен резерват на ЮНЕСКО, който МИРГ използва като общ „бранд“, обединявайки дейности, свързани с туризма и околната среда. МИРГ успява да убеди местните общини, че съществува „бизнес аргумент за биологичното разнообразие“, което води до потенциално разширяване на местния биосферен резерват.
Основните научени уроци, които могат да бъдат извлечени от работата на тези пет МИРГ в ЕС в областта на опазване и възстановяване на биологичното разнообразие, са:
- Сътрудничеството на всички нива е от ключово значение за насърчаване на действията по отношение на биологичното разнообразие, тъй като помага за преодоляването на възприемано противопоставяне между интересите на различни заинтересовани страни:
- сътрудничество между рибарите и природозащитниците с цел възстановяване на доверието помежду им;
- сътрудничество с изследователски организации за идентифициране на иновативни решения;
- сътрудничество с местни НПО, активни в защитата на биологичното разнообразие;
- сътрудничество с публичния сектор, което често е от решаващо значение за устойчивото развитие.
- Иновациите често са необходими за идентифициране на нови решения за справяне със заплахите за биологичното разнообразие. Иновациите могат да бъдат прехвърлени от други области или могат да бъдат подкрепени от сътрудничество с местни изследователски институции.
- МИРГ подкрепят „бизнес аргументацията за опазване на биологичното разнообразие“, като показват, че опазването на биологичното разнообразие и възстановяването може да бъде местен източник на икономическо развитие и нови работни места, ключов за постигане на устойчивост.
- Повишаването на обхвата на местните действия е необходима предпоставка за осигуряване на максимално въздействие в посока опазване и възстановяване на биологичното разнообразие. Работата по биоразнообразието обикновено е само една част от стратегията за ВОМР на МИРГ и техните ограничени ресурси често се използват за подготовка на операции, които изискват по-големи инвестиции, подкрепени от други източници на финансиране.
- Образователните и комуникационните дейности относно спешността на въпроса, свързан с опазването на биологичното разнообразие, имат важна роля, както и демонстрирането на резултатите от местни проекти за осигуряване на ангажираността на местното население.
Настоящият доклад показва, че наред с действията за насърчаване на местното икономическо развитие и подобряване на социалното благосъстояние, някои МИРГ вече изпълняват специфичните ангажименти и дейности, включени в Стратегията за биологично разнообразие на ЕС:
- увеличаване на площите със защитен статут;
- възстановяване на влошени екосистеми;
- подобряване на знанията и по-добро интегриране на проблемите на биологичното разнообразие в процеса на вземане на решения от общността и бизнеса.
С наближаването на следващия програмен период и предстоящото изготвяне на Стратегиите за ВОМР на МИРГ, екологичното направление на работа трябва да бъде по-сериозен приоритет за всички МИРГ за постигане на максимално въздействие в посока спиране на загубата на биологично разнообразие и възстановяване на морските екосистеми.