На пръв поглед всичко на кораба изглежда нормално: вахтите на мостика и в машината, радарите и непрестанното наблюдение на всички плавателни съдове наоколо. Но в действителност става дума за последното плаване на най-големият до този момент спасителен кораб на Немското дружество за спасяване на море. „Джон Т. Есбергер” е спуснат на вода на 26 април 1975 г. и веднага е обявен за най-големият, най-бързият и най-модерният спасителен кораб в света в този клас.
Трите двигателя с обща мощност от 7200 к.с. осигуряват скорост от 26 възела. Корабът е дълъг 44,20 м., широк – 8,05 м., и има на борда си напълно оборудвана болница с пълни лекарски екипи денонощно, свръхмодерни за времето си противопожарни системи, декомпресионна камера, специализирано звено за леководолазни дейности и др. Високоскоростната работна лодка, която се намира винаги на борда, е в непрекъсната готовност и може да бъде спусната за броени секунди във водата.
Интересното е, че този уникален спасителен кораб е бил стациониран непрекъснато в продължение на 36 години на едно и също място – пристанището на Гросенброде, което е най-северозападната част в Любекския залив на Балтийско море. През тези дълги години корабът е извършил над 2000 спасителни операции и 4500 контролни плавания. Спасени са над 1100 души. Оказана е помощ на повече от 800 кораба, намиращи се в бедствено положение.
Немското дружество за спасяване по море е най-модерната подобна организация в света, като характерното за нея е, че тя се издържа изключително от частни дарения! Поради тази причина Дружеството решава да предаде кораба с цялото му оборудване на Техническия музей в гр. Шпайер на Майн, като за тази цел на 10 май 2011 г. се подписва договор за дарение с „всички права и задължения”, призтичащи от този акт.
След подписването на договора този прекрасен кораб плава към последната си местостоянка под флага на Музея, участва в празненствата на пристанището в Хамбург и продължава на собствен ход към делтата на река Рейн при Ротердам. Следващото пристанище е Дуисбург, а после следва натоварваането му на специална баржа, която ще го „качи” нагоре по течението на река Рейн. На 26 май корабът е пристигнал в пристанището на гр. Шпайер, след което е прекаран по суша до близкия Технически музей на града – TECHNIK MUSEUM SPEYER.
На борда на кораба всичко е запазено и реставрирано с най-големи подробности и посетителите на музея ще имат възможността да се запознаят подробно с дейността на Дружеството за спасяване по море. От края на м. май до 5 октомври т.г. всичко по кораба е било подредено, боядисано и сложено на неговото място. Работната лодка ELSA е отново на кърмата. На борда всичко изглежда така, като че ли корабът е напуснат от екипажа само за няколко часа. Тенджерите блестят в камбуза, морските карти са на мястото си на мостика, една разтворена книга лежи на масата.
През изминалите месеци са били извършени огромни по обем възстановително-ремонтни дейности по корпуса на кораба, машината и палубните съоръжения. Транспортираните отделно съоръжения и механизми са върнати на местата си, основно ремонтирани, почистени и боядисани.
От мостика, през корабната болница, жилищните помещения на екипажа, салета и машинното отделение – всичко е лъснато до блясък и всеки посетител може веднага и на всяко място в кораба да добие ясна представа за ежедневието на борда.
А в същото време бившият капитан на кораба Свен – Ерик Карл е поел командването на друг спасителен кораб. И отново 365 дни в годината на вахта, денонощно! Този път на „ BREMEN”.
И отново по радиото се чува спокойният и ясен глас: ”Тук спасителен кораб „Бремен” ! Идваме!”
Георги НИКЛЕВ
По: WWW.KURS-SPEYER.DE
Последни минути преди началото на последното плаване на „Джон Т. Есбергер”. Поглед към надстройката и ходовия мостик на „Джон Т. Есбергер”. С помощта на няколко съоръжения „Джон Т. Есбергер” е поставен върху огромен трейлер, а след това – преместен върху специална баржа. Маршрутът на последното плаване преминава край емблематични забележителности от историята на Германия. Мощен тласкач осигурява хода на процесията. Плаването преминава под флага на музея (в ляво – син флаг с жълти букви). Сапаниране на корпуса на „Джон Т. Есбергер” преди издигането му от баржата. Сапаниране на корпуса на „Джон Т. Есбергер” преди издигането му от баржата. Просторното машинно отделение грее от чистота. От друга страна, като си помислим, че това е кораб, построен през 1975 г., можем само да завиждаме на механиците, служили на този кораб…