Последното плаване на спасителния кораб „Джон Т. Есбергер”

На пръв поглед всичко на кораба изглежда нормално: вахтите на мостика и в машината, радарите и непрестанното наблюдение на всички плавателни съдове  наоколо. Но в действителност става дума за последното плаване на  най-големият до този момент спасителен кораб на Немското дружество за спасяване на море. „Джон Т. Есбергер” е спуснат на вода на 26 април 1975 г. и веднага е обявен за най-големият, най-бързият и най-модерният спасителен кораб в света в този клас.

Трите двигателя с обща мощност от 7200 к.с. осигуряват скорост от 26 възела. Корабът е дълъг 44,20 м., широк – 8,05 м., и има на борда си напълно оборудвана болница с пълни лекарски екипи денонощно, свръхмодерни за времето си противопожарни системи, декомпресионна камера, специализирано звено за леководолазни дейности и др. Високоскоростната  работна лодка, която се намира винаги на борда, е в непрекъсната  готовност и може да бъде спусната за броени секунди във водата.

Интересното е, че този уникален спасителен кораб е бил стациониран непрекъснато в продължение на 36 години на едно и също място – пристанището на Гросенброде, което е най-северозападната част в Любекския залив на Балтийско море. През тези дълги години корабът е извършил над 2000 спасителни операции и 4500 контролни плавания. Спасени са над 1100 души. Оказана е помощ на повече от 800 кораба, намиращи се в бедствено положение.
Немското дружество за спасяване по море е най-модерната подобна организация в света, като характерното за нея е, че тя се издържа изключително от частни дарения! Поради тази причина Дружеството решава да предаде кораба с цялото му оборудване на Техническия музей в гр. Шпайер на Майн, като за тази цел на 10 май 2011 г. се подписва договор за дарение с „всички права и задължения”, призтичащи от този акт.

След подписването на договора този прекрасен кораб плава към последната си местостоянка под флага на Музея, участва в празненствата на пристанището в Хамбург и продължава на собствен ход към делтата на река Рейн при Ротердам. Следващото пристанище е Дуисбург, а после следва натоварваането му на специална баржа, която ще го „качи” нагоре по течението на река Рейн. На 26 май корабът е пристигнал в пристанището на гр. Шпайер, след което е прекаран по суша до близкия Технически музей на града – TECHNIK MUSEUM SPEYER.

На борда на кораба всичко е запазено и реставрирано с най-големи подробности и посетителите на музея ще имат възможността да се запознаят подробно с дейността на Дружеството за спасяване по море. От края на м. май до 5 октомври т.г. всичко по кораба е било подредено, боядисано и сложено на неговото място. Работната лодка ELSA е отново на кърмата. На борда всичко изглежда така, като че ли корабът е напуснат от екипажа само за няколко часа. Тенджерите блестят в камбуза, морските карти са на мястото си на мостика, една разтворена книга лежи на масата.
През изминалите месеци са били извършени огромни по обем възстановително-ремонтни дейности по корпуса на кораба, машината и палубните съоръжения. Транспортираните отделно съоръжения и механизми са върнати на местата си, основно ремонтирани, почистени и боядисани.

От мостика, през корабната болница, жилищните помещения на екипажа, салета и машинното отделение – всичко е лъснато до блясък и всеки посетител може веднага и на всяко място в кораба да добие ясна представа за ежедневието на борда.

А в същото време бившият капитан на кораба Свен – Ерик Карл е поел командването на друг спасителен кораб. И отново 365 дни в годината на вахта, денонощно! Този път на „ BREMEN”.
И отново по радиото се чува  спокойният и ясен глас: ”Тук спасителен кораб „Бремен” ! Идваме!”
Георги НИКЛЕВ
По: WWW.KURS-SPEYER.DE