
През 1987 г. в Корабостроителния завод „Г. Димитров” – Варна, е построен и предаден на чуждестранен корабособственик 29 000-тонен танкер – продуктовоз (Oil Products Tanker). Корабът получава името ZINA (IMO 8615980) и е регистриран под либерийски флаг. Продуктовозът е проектиран в Института по корабостроене – Варна, главен конструктор на проект 638 е инж. Т. Попов. Предназначен е за превоз на четири вида нефтопродукти, има неограничен район на плаване и автономност 40 денонощия.
Най-голямата дължина на кораба е 175,6 метра, широчината му е 26,0 метра, газенето му е 11,00 метра (дедуейт, по проект – 29 900 тона, а според посочени в интернет данни – 30 363 тона).
Под името ZINA корабът плава до м. януари 2003 г., а под името MANDY I – до 6 септември 2006 г. От тогава, до наши дни танкерът е в експлоатация под името ALISA XVII и е регистриран под индонезийски флаг, а наблюдаващата го класификационна организация е Lloyd?s Shipping Register. Собственик и мениджър на кораба е индонезийската компания Sukses Osean Khatulistiwa Line Jakarta.

Във Варна е построен още един такъв танкер, който е предаден през 1989 г. на корабособственик от Норвегия, който му дава името NIDIA.
Представяме на нашите читатели модел на 29 000-тонен танкер – продуктовоз от проект 638, изработен в моделната работилница на Корабостроителния завод „Г. Димитров” – Варна. Моделът е собственост на Музея за нова и най-нова история на Варна и е предоставен временно на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, където е изложен в музейната сбирка. Моделът е изработен и боядисан в цветове, с които са боядисани корабите на Параходство „Български морски флот” и димоходът му също е боядисан в цветовете на български корабособственик. Може би нашите читатели ще допълнят темата защо все пак такъв тип очевидно успешен проект кораби не са поръчани и не са построени за българското търговско корабоплаване. Дали само събитията след 1989 г. са причина за това, или просто проект 638 не се е вписвал в плановете за развитие на Параходство БМФ?
МОРСКИ ВЕСТНИК


