Модел на 9000-тонен многоцелеви кораб от типа „Тетевен”

Моделистите Косьо Ангелов, Станчо Чанев и заслужилия майстор на спорта Никола Геров работят по модела на 9000-тонния многоцелеви моторен кораб от проект 626. Снимката е от фотоархива на „Морски вестник”.

Във фотоархива на „Морски вестник” постъпи интересна снимка, на която се виждат трима моделисти и изработвания от тях модел на 9000-тонен моторен многоцелеви кораб от проект 626 на Института по корабостроене – Варна. Най-вероятно снимката е направена преди 1990 г. в моделната на Корабостроителния завод „Г. Димитров” – Варна.
Със съдействието на приятеля на „Морски вестник” г-н Георги Бонев уточнихме, че моделистите (от ляво на дясно) са: Косьо Ангелов, Станчо Чанев и заслужилия майстор на спорта Никола Геров – трикратен световен шампион и почетен гражданин на Варна.
Този тип кораби имат интересна история, която във вид на хроника предлагаме на нашите читатели:

Март 1990 г.
 В Корабостроителния завод „Г. Димитров” е спуснат на вода 9000-тонен многоцелеви кораб, предназначен за Параходство БМФ. Той е челен кораб от серия плавателни съдове, предназначени за превози както на контейнери, така и на насипни товари. Като контейнеровоз, корабът може да пренася 422 броя 20-футови контейнера или 183 броя 40-футови контейнера. Експлоатационната скорост на кораба е 14,1 възла, а екипажът наброява 30 души. Спасителните средства включват две спасителни моторни лодки (всяка с възможност да приеме до 36 души) от закрит тип и два надувни спасителни сала (в пластмасови контейнери) за по 8 души. Районът на плаване е неограничен, а далечината – 10 000 мили. Двата електрохидравлични палубни крана са с товароподемност по 40 тона всеки и са пригодени за работа със спредери и грайфери. Отделно има и един електрически палубен кран с товароподемност 1,6 тона.

9 октомври 1990 г. 
Сирените на българските кораби, швартовани в Пристанище Варна, отбелязват вдигането на българският флаг на „Тетевен” (TETEVEN – IMO: 8915861) – най-новият кораб на Параходство БМФ, първият от серията 9000-тонни многоцелеви плавателни съдове, построени в КК „Г. Димитров” по проект на Института по корабостроене. Главен конструктор на корабите от серията „Тетевен” е инж. Атанас Сираков. Кръстница на „Тетевен” е Петя Славинска от града, чието име за първи път е изписано на борда на български кораб. Първи капитан на кораба е Николай Христов. „Тетевен” започва да плава по линията България – Западна Европа и пренася насипни и генерални товари и контейнери. Първият му рейс е от Бургас за Саутхямптън – Фалмът – Анверс. Превозва амониев нитрат и метали. Корабът е в състава на БМФ до 25 юни 2012 г., когато е продаден за нарязване на скрап в Аланг, Индия.

16 декември 1992 г.
 Съветът на директорите на Параходство БМФ упълномощава генералния директор на компанията к.д.п. Иван Борисов да проведе разговори с цел покупка на два многоцелеви 9000-тонни кораба (визират се заложените под имената „Анне Гро” и „Турит”, строителни номера 274 и 275 във Варненската корабостроителница, от типа „Тетевен”).

1993 г.
 В състава на БМФ е приет построеният във Варненската корабостроителница м/к „Балчик” (BALCHIK – IMO 9039975) с товароподемност 8646 тона. Килът на кораба (проект 626, от серията „Тетевен”) е заложен на 13 май 1992 г. Първи капитан на кораба е Цезар Пасатов, а първи механик – Любомир Куманов. „Балчик” е в състава на Параходство БМФ до м. януари 2011 г., когато е продаден на друг корабособственик, който го регистрира под флага на Коморските острови с името MIKUE 3.

Моторният кораб „Балчик” (BALCHIK – IMO 9039975). Източник: http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=930477#

1993 г. В състава на БМФ е приет построеният във Варненската корабостроителница м/к „Смолян” (SMOLYAN – IMO: 9046083) с товароподемност 8647 тона (проект 626, от серията „Тетевен”). Първи капитан на кораба е Живко Тодоров. Изведен е от състава на флота на 27 април 2011 г., когато е продаден на друг корабособственик и продължава да плава под флага на Чили с името COPERNICO.

Атанас ПАНАЙОТОВ